Dárek na rozloučenou

pokec o cemkoli
Post Reply
User avatar
Abda
Site Admin
Posts: 2701
Joined: 14 Oct 2006 21:34
Location: Komořany
Contact:

Dárek na rozloučenou

Post by Abda » 14 Mar 2011 13:59

MAGAZÍN DNES
Dárek na rozloučenou

9. prosince 2010 0:00
Každý politik si na odchodnou může vzít jeden předmět, který patří státu. Seznam zmizelých cenností je šokující. Mnohdy se jedná o díla nevyčíslitelné hodnoty.
Zákon, který zůstával věky zatajován, se omylem dostal na veřejnost. V parlamentním bufetu se jeden z ovíněných poslanců nechal slyšet, že kvůli ničemu jinému do politiky vlastně nešel. O co jde: končí-li politikovi funkční období, má právo si vybrat jakoukoliv věc, předmět, relikvii... Brát se může z četných depozitářů, skladišť, z galerií, z muzeí – v podstatě odkudkoliv, jen musí jít o státní majetek.
„Jde o odměnu za služby státu a zároveň se tak umělecké předměty vrací lidu – tedy tam, kam patří,“ říká Rostislav Nedělka, komisař pro věci vnitřní při Parlamentu České republiky. Našim redaktorům se podařilo vypátrat několik jmen i se zmizelými předměty.
Jan Ruml si například odnesl kanon, kterým Švédi dobývali Prahu, Ivan Langer se pyšní Řádem zlatého rouna, jenž kdysi patřil Franzi Josefovi. Miloš Zeman má první vyrobenou lahev becherovky, Ivan Pilip Masarykův bičík na koně. Miroslav Topolánek si na odchodnou vzal jarmulku prvního pražského rabína a Jiří Paroubek si přivlastnil Gottwaldův zimník i s papachou. Zatím posledním, kdo využil zákona „O odchodné“, je Pavel Bém. Ten si vybral rozměrný obraz Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým. Výčepní z hospody U hrocha, kam poslanci často zaskočí na jedno tři točené, přichází s historkou: „Jó, Jandák tady onehdá platil ňákejma houslema, prej na ně hrál Tyl nebo Škroup nebo co...“
Historik Karel Stařík na dotaz, zda je zákon stále v platnosti, odpověděl kladně. Přirovnal jej ke skupině z dnešního pohledu bláznivých britských zákonů, které nebyly nikdy zrušeny, třebaže některé z nich jsou více než 500 let staré. Například ten, kde se říká, že „Angličan smí beztrestně zastřelit Velšana“.
Právník Tomáš Jestřáb, který zastupuje většinu našich politiků, skrz náš list varuje, že všichni, kteří zákon „O odchodné“ zpochybní, či dokonce označí za krádež, budou zažalováni pro trestný čin pomluvy, nactiutrhání a šíření poplašné zprávy.
Naskýtá se zajímavá otázka, která napadne snad každého. Co si jednou odnese Václav Klaus? Osoba z prezidentova okolí nám tajně prozradila: „Nechci nikomu šahat do svědomí, ale je móóóóóc dobře, že klíč od korunovačních klenotů nemá jen on, ale dalších šest maníků.“
Autor:
• Jakub Kohák

User avatar
cyril
Přispěvatel
Posts: 1301
Joined: 05 Mar 2007 15:04
Contact:

Re: Dárek na rozloučenou

Post by cyril » 14 Mar 2011 15:57

to bude asi z rubriky "objev" ne?
první pochybnosti přišly až(*) u první vyrobené lahve becherovky a placením houslema,
po přečtení jména Jakub Kohák bylo jasno :)

*že je ten začátek bohužel uvěřitelnej je ale docela k pláči

User avatar
Líza
Přispěvatel
Posts: 1141
Joined: 14 Jan 2008 10:13

Re: Dárek na rozloučenou

Post by Líza » 15 Mar 2011 09:01

To jako není pravda? :?:

User avatar
Ares
Přispěvatel
Posts: 1033
Joined: 20 Jul 2007 10:57
Location: trvale, nebo prechodne??
Contact:

Re: Dárek na rozloučenou

Post by Ares » 17 Mar 2011 17:50

Líza wrote:To jako není pravda? :?:
neboj, určitě neco berou :-)

Post Reply