It is currently 18 Sep 2018 17:26
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
 Dárek na rozloučenou 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: 14 Oct 2006 21:34
Posts: 2701
Location: Komořany
Post Dárek na rozloučenou
MAGAZÍN DNES
Dárek na rozloučenou

9. prosince 2010 0:00
Každý politik si na odchodnou může vzít jeden předmět, který patří státu. Seznam zmizelých cenností je šokující. Mnohdy se jedná o díla nevyčíslitelné hodnoty.
Zákon, který zůstával věky zatajován, se omylem dostal na veřejnost. V parlamentním bufetu se jeden z ovíněných poslanců nechal slyšet, že kvůli ničemu jinému do politiky vlastně nešel. O co jde: končí-li politikovi funkční období, má právo si vybrat jakoukoliv věc, předmět, relikvii... Brát se může z četných depozitářů, skladišť, z galerií, z muzeí – v podstatě odkudkoliv, jen musí jít o státní majetek.
„Jde o odměnu za služby státu a zároveň se tak umělecké předměty vrací lidu – tedy tam, kam patří,“ říká Rostislav Nedělka, komisař pro věci vnitřní při Parlamentu České republiky. Našim redaktorům se podařilo vypátrat několik jmen i se zmizelými předměty.
Jan Ruml si například odnesl kanon, kterým Švédi dobývali Prahu, Ivan Langer se pyšní Řádem zlatého rouna, jenž kdysi patřil Franzi Josefovi. Miloš Zeman má první vyrobenou lahev becherovky, Ivan Pilip Masarykův bičík na koně. Miroslav Topolánek si na odchodnou vzal jarmulku prvního pražského rabína a Jiří Paroubek si přivlastnil Gottwaldův zimník i s papachou. Zatím posledním, kdo využil zákona „O odchodné“, je Pavel Bém. Ten si vybral rozměrný obraz Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým. Výčepní z hospody U hrocha, kam poslanci často zaskočí na jedno tři točené, přichází s historkou: „Jó, Jandák tady onehdá platil ňákejma houslema, prej na ně hrál Tyl nebo Škroup nebo co...“
Historik Karel Stařík na dotaz, zda je zákon stále v platnosti, odpověděl kladně. Přirovnal jej ke skupině z dnešního pohledu bláznivých britských zákonů, které nebyly nikdy zrušeny, třebaže některé z nich jsou více než 500 let staré. Například ten, kde se říká, že „Angličan smí beztrestně zastřelit Velšana“.
Právník Tomáš Jestřáb, který zastupuje většinu našich politiků, skrz náš list varuje, že všichni, kteří zákon „O odchodné“ zpochybní, či dokonce označí za krádež, budou zažalováni pro trestný čin pomluvy, nactiutrhání a šíření poplašné zprávy.
Naskýtá se zajímavá otázka, která napadne snad každého. Co si jednou odnese Václav Klaus? Osoba z prezidentova okolí nám tajně prozradila: „Nechci nikomu šahat do svědomí, ale je móóóóóc dobře, že klíč od korunovačních klenotů nemá jen on, ale dalších šest maníků.“
Autor:
• Jakub Kohák


14 Mar 2011 13:59
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 05 Mar 2007 15:04
Posts: 1301
Post Re: Dárek na rozloučenou
to bude asi z rubriky "objev" ne?
první pochybnosti přišly až(*) u první vyrobené lahve becherovky a placením houslema,
po přečtení jména Jakub Kohák bylo jasno :)

*že je ten začátek bohužel uvěřitelnej je ale docela k pláči


14 Mar 2011 15:57
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 14 Jan 2008 10:13
Posts: 1141
Post Re: Dárek na rozloučenou
To jako není pravda? :?:


15 Mar 2011 09:01
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 20 Jul 2007 10:57
Posts: 1033
Location: trvale, nebo prechodne??
Post Re: Dárek na rozloučenou
Líza wrote:
To jako není pravda? :?:


neboj, určitě neco berou :-)


17 Mar 2011 17:50
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.