Dyne, tykve a podobne

pokec o cemkoli
Post Reply
User avatar
Abda
Site Admin
Posts: 2701
Joined: 14 Oct 2006 21:34
Location: Komořany
Contact:

Dyne, tykve a podobne

Post by Abda » 27 Sep 2012 15:47

dyne.jpg
dyne.jpg (14.43 KiB) Viewed 1834 times
Již staří Egypťané, Řekové, Římané a mnohé asijské národy tehdejší doby pěstovali tykvovité rostliny. Jednalo se hlavně o lagenárii (Lagenaria siceraria) neboli kalabasu (původem z Afriky, která se u nás někdy nesprávně nazývá indická okurka). Její mladé plody, které ještě nezdřevnatěli, se využívají jako zelenina, ale její hlavní využití je až po dokonalém dozrání, jakmile slupka zdřevnatí. V chudších zemích se využívají např. jako plovoucí bójky na rybářské sítě, jako nádoby na potraviny, talířky či naběračky i hudební nástroje. Velice ceněny jsou umělecká díla která jsou vyřezávány do legenárií. Již před tisíciletím se lagenárie rozšířili z Afriky do celého světa.
Tykve a jejich semena se podobně jako jiné dary staly vyhledávaným zbožím z Nového světa. Na rozdíl od jiných dovezených druhů z Ameriky jako brambory a rajčata se dýně staly velmi populární a obohatily tehdy velmi jednotvárný jídelníček.
Samozřejmě k rychlému rozšíření tykví po celém světě nevědomě přispěli i námořníci. Dýně pro svoji trvanlivost a praktičnost zařadili do svého lodního proviantu.

Jak se dostaly tykve do střední Evropy nelže přesně určit, protože po celý středověk až do 16 stol. se tykve dovezené z Ameriky velmi často zaměňovali s lagenáriemi, melouny i okurkami.

Další pokus zavést tykve do střední a severní Evropy nastal před 100 – 200 lety a měl následující předehru. V listopadu roku 1692 zakotvila u pobřeží Severní Ameriky loď „Mayflower“ s prvními anglickými kolonisty na palubě. Zatímco asi polovina ze 102 průkopníků zemřela během první zimy hladem, ostatní přežili jen pro to, že jim indiáni přinesli potraviny, hlavně fazole, kukuřici a tykve.
Kolonisté na jaře zasadili několik semen, ze kterých se vyvinuli zdatné rostliny, které se brzy stali v jejich životě důležitou potravinou. Na důkaz radosti a díků začali proto kolonisté společně se svými indiánskými sousedy pořádat na podzim oslavu, která trvala tři dny. Na památku této události slaví Američané poslední listopadový čtvrtek Den díkůvzdání.

Dušená dužnina tykví je lehce stravitelná a bohatá na vlákninu, takže se perfektně uplatňuje při redukční dietě. Tykve obsahují citrulin, který podporuje vylučování produktů látkové výměny a jedovatých látek a podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a srdečních a ledvinových chorob.

User avatar
Barbucha
Přispěvatel
Posts: 1988
Joined: 04 Nov 2006 20:28
Location: tam, kde je mi nejlíp
Contact:

Re: Dyne, tykve a podobne

Post by Barbucha » 27 Sep 2012 16:34

Tak ted nevim Abdo, jedes v nejakym tykvovym byznysu, nebo jen navozujes atmosferu Halloweenu?
Nadhled především... A nadevším.

User avatar
Abda
Site Admin
Posts: 2701
Joined: 14 Oct 2006 21:34
Location: Komořany
Contact:

Re: Dyne, tykve a podobne

Post by Abda » 27 Sep 2012 20:15

:) aaaaa panovi to koukam pali :)

no spis me to zaujalo a clovek se porad uci tak proc nerozsirit obzory i dalsim pravidelnym ctenarum tohoto luxusniho fora
pristi vedomostni nalevarnu necham na tobe :)

User avatar
Barbucha
Přispěvatel
Posts: 1988
Joined: 04 Nov 2006 20:28
Location: tam, kde je mi nejlíp
Contact:

Re: Dyne, tykve a podobne

Post by Barbucha » 27 Sep 2012 22:35

Brzy, jazyk, nazyvat, Ruzyne.

Nalito :D
Nadhled především... A nadevším.

User avatar
Pitrs
Přispěvatel
Posts: 498
Joined: 16 Oct 2006 21:45

Re: Dyne, tykve a podobne

Post by Pitrs » 27 Sep 2012 23:07

Mimochodem, melouny se pěstovaly i u nás a to před globálním ochlazováním (malá doba ledová) ve středověku. A tak jestli chcete melouny tak držte palce globálnímu oteplování, hlavně proto že se ho snaží spousta pomatenců/podvodníků překazit.

Post Reply