It is currently 18 Sep 2018 18:05
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
 Dyne, tykve a podobne 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: 14 Oct 2006 21:34
Posts: 2701
Location: Komořany
Post Dyne, tykve a podobne
Attachment:
dyne.jpg
dyne.jpg [ 14.43 KiB | Viewed 1372 times ]

Již staří Egypťané, Řekové, Římané a mnohé asijské národy tehdejší doby pěstovali tykvovité rostliny. Jednalo se hlavně o lagenárii (Lagenaria siceraria) neboli kalabasu (původem z Afriky, která se u nás někdy nesprávně nazývá indická okurka). Její mladé plody, které ještě nezdřevnatěli, se využívají jako zelenina, ale její hlavní využití je až po dokonalém dozrání, jakmile slupka zdřevnatí. V chudších zemích se využívají např. jako plovoucí bójky na rybářské sítě, jako nádoby na potraviny, talířky či naběračky i hudební nástroje. Velice ceněny jsou umělecká díla která jsou vyřezávány do legenárií. Již před tisíciletím se lagenárie rozšířili z Afriky do celého světa.
Tykve a jejich semena se podobně jako jiné dary staly vyhledávaným zbožím z Nového světa. Na rozdíl od jiných dovezených druhů z Ameriky jako brambory a rajčata se dýně staly velmi populární a obohatily tehdy velmi jednotvárný jídelníček.
Samozřejmě k rychlému rozšíření tykví po celém světě nevědomě přispěli i námořníci. Dýně pro svoji trvanlivost a praktičnost zařadili do svého lodního proviantu.

Jak se dostaly tykve do střední Evropy nelže přesně určit, protože po celý středověk až do 16 stol. se tykve dovezené z Ameriky velmi často zaměňovali s lagenáriemi, melouny i okurkami.

Další pokus zavést tykve do střední a severní Evropy nastal před 100 – 200 lety a měl následující předehru. V listopadu roku 1692 zakotvila u pobřeží Severní Ameriky loď „Mayflower“ s prvními anglickými kolonisty na palubě. Zatímco asi polovina ze 102 průkopníků zemřela během první zimy hladem, ostatní přežili jen pro to, že jim indiáni přinesli potraviny, hlavně fazole, kukuřici a tykve.
Kolonisté na jaře zasadili několik semen, ze kterých se vyvinuli zdatné rostliny, které se brzy stali v jejich životě důležitou potravinou. Na důkaz radosti a díků začali proto kolonisté společně se svými indiánskými sousedy pořádat na podzim oslavu, která trvala tři dny. Na památku této události slaví Američané poslední listopadový čtvrtek Den díkůvzdání.

Dušená dužnina tykví je lehce stravitelná a bohatá na vlákninu, takže se perfektně uplatňuje při redukční dietě. Tykve obsahují citrulin, který podporuje vylučování produktů látkové výměny a jedovatých látek a podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a srdečních a ledvinových chorob.


27 Sep 2012 15:47
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 04 Nov 2006 20:28
Posts: 1988
Location: tam, kde je mi nejlíp
Post Re: Dyne, tykve a podobne
Tak ted nevim Abdo, jedes v nejakym tykvovym byznysu, nebo jen navozujes atmosferu Halloweenu?

_________________
Nadhled především... A nadevším.


27 Sep 2012 16:34
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: 14 Oct 2006 21:34
Posts: 2701
Location: Komořany
Post Re: Dyne, tykve a podobne
:) aaaaa panovi to koukam pali :)

no spis me to zaujalo a clovek se porad uci tak proc nerozsirit obzory i dalsim pravidelnym ctenarum tohoto luxusniho fora
pristi vedomostni nalevarnu necham na tobe :)


27 Sep 2012 20:15
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 04 Nov 2006 20:28
Posts: 1988
Location: tam, kde je mi nejlíp
Post Re: Dyne, tykve a podobne
Brzy, jazyk, nazyvat, Ruzyne.

Nalito :D

_________________
Nadhled především... A nadevším.


27 Sep 2012 22:35
Profile
Přispěvatel
User avatar

Joined: 16 Oct 2006 21:45
Posts: 498
Post Re: Dyne, tykve a podobne
Mimochodem, melouny se pěstovaly i u nás a to před globálním ochlazováním (malá doba ledová) ve středověku. A tak jestli chcete melouny tak držte palce globálnímu oteplování, hlavně proto že se ho snaží spousta pomatenců/podvodníků překazit.


27 Sep 2012 23:07
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.